ODKLEJANIE SIATKóWKI - AN OVERVIEW

odklejanie siatkówki - An Overview

odklejanie siatkówki - An Overview

Blog Article

W efekcie odklejenia siatkówki, ciało szkliste może ulegać kurczeniu się. Ten defekt struktury oka osłabia jego spoistość i może to spowodować przerwanie łączności tkanki.

Pierwszym krokiem w diagnostyce jest szczegółowe badanie gałki ocznej przez lekarza okulistę. Lekarz ocenia wnętrza gałki ocznej, używając specjalistycznego sprzętu, takiego jak oftalmoskop czy ultrasonograf.

Doświadczasz uczucia mrowienia w uchu? Sprawdź, z jakimi chorobami może wiązać się ten objaw i kiedy udać się do lekarza!

Ryzyko odwarstwienie siatkówki wzrasta u wszystkich, zwłaszcza jednak u kobiet, po fifty roku życia. Z upływem lat zmienia się bowiem struktura siatkówki oraz ciała szklistego, galaretowatej substancji wypełniającej wnętrze oka. Po pięćdziesiątce ciało szkliste odłącza się od siatkówki. Jeżeli łączące je włókna są nie dość elastyczne, mogą zacząć ciągnąć i oderwać siatkówkę od naczyniówki.

Operacja przede wszystkim jest stosowana w przypadku przedarciowego odwarstwienia. Wówczas wykonywany jest wszczep wewnątrzgałkowy, który jest przyszywany do gałki ocznej.

zespoły chorobowe np.: zespół Marfana – choroba uwarunkowana genetycznie, gdzie defekt dotyczy syntezy kolagenu, a objawy dotyczą wielu układvertisementów i narządów.

Nie wszystkie stwierdzone podczas badania otwory lub zwyrodnienia siatkówki wymagają podjęcia natychmiastowego działania. Przy prawidłowym ciele szklistym większość małych otworów ulegnie samoistnemu zamknięciu, nie stanowiąc zagrożenia dla pacjenta.

Niestety, nawet jeśli objawy na chwilę ustąpią, zwykle oznacza to, że odwarstwienie siatkówki postępuje i doprowadza do coraz większych zniszczeń, które mogą prowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Nie należy tego lekceważyć, gdyż w przypadku odwarstwienia siatkówki niezbędne jest natychmiastowe leczenie. W przeciwnym razie może dojść do nieodwracalnej utraty wzroku. Poznaj przyczyny, objawy i sposoby leczenia. Źródło: 123RF

Wówczas dochodzi to osłabienia ścian naczyń krwionośnych, co prowadzi do utraty szczelności żył. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma regularna kontrola oraz zmniejszenie poziomu cukru i ciśnienia tętniczego.

3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej. Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie bez pisemnej zgody właściciela praw. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa, tzn. bez właściwej zgody, jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie. O nas

Główną metodą profilaktyczną jest laserowa fotokoagulacja. Dzięki energii cieplnej lasera dochodzi wytworzenia blizny miedzy nabłonkiem barwnikowym a częścią wzrokową siatkówki. Alternatywną metodą jest przymrożenie siatkówki, czyli kriokoagulacja.

Zgodnie ze swoją misją, Redakcja Medonet.pl dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne treści medyczne poparte najnowszą wiedzą naukową. Dodatkowe oznaczenie "Sprawdzona treść" wskazuje, że dany artykuł został zweryfikowany przez lekarza lub bezpośrednio przez niego napisany.

Odwarstwienie siatkówki zaczyna odklejanie siatkówki się, gdy warstwy siatkówki oddzielają się od ścian gałki ocznej. Wnętrze gałki ocznej może wówczas wypełnić się płynem, co prowadzi do pogorszenia widzenia.

Report this page